Drone Çekimi

Drone Çekimi

Drone Çekimi günümüz teknolojisinde birçok kullanım alanı ile karşımıza çıkan dronelar, hobi ve eğlence amaçlı kullanıldığı gibi farklı sektörlerin de başkarakteri olarak görülmektedir. Drone çekimi için kullanacağınız drone elbette yapılacak çekime, mekâna, hava şartlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle drone çekiminden bahsetmeden önce dronelara yakından göz atmaya ne dersiniz?

Piyasaya sürülüşü ve geliştirilmesi elbette daha önceki yıllara dayansa da, 2014 yılında video çekimi konusunda hayatımıza dâhil olan dronelar, günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu en önemli cihazlardan biridir. Birçok farklı sektörde rahatlıkla kullanılabilen dronelar, insansız hava aracı olarak nitelendirilse de, son derece eğlenceli ve pratiktir. Günlük kullanımda, eğlence, hobi veya kişisel çekimler için rahatlıkla kullanılabilen ve küçük yapıda olabilen cihaz, erişilemeyen noktalara ulaşmak, çekim esnasında hız ve kaliteyi bir arada kullanabilmek için idealdir. Daha büyük projeler için ise elbette daha büyük boyutlu ve daha farklı yapıya sahip olan dronelar da bulunmaktadır.

Drone çekimi birçok firma ve ajans tarafından gerçekleştirilmektedir. Artık günümüzde, dijital bir dünyanın içerisinde yaşıyor olmanın gerekliliklerinden biri hâline gelmiştir. Havacılık için, askeri kullanım amaçlı veya habercilik amacı ile de artık kendisine çok farklı alanlarda, çok farklı kullanım özellikleri bulmaktadır. Droneların hangi sektörde kullanıldığına, hangi amaçla çekim yapıldığına bağlı olarak birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Video çekmek, fotoğraf çekmek, canlı yayında kullanmak, daha yüksekten veya daha geniş bir açıyla çekim yapmak için, 4k görüntü kalitesinde, karanlık havalarda her türlü drone ile en kaliteli çekimler yapılabilmektedir.

drone kamera cekimi

Drone Çekimi Sektörler

Öncelikle belki de en fazla kullanılan sektörlerden biri Fotoğrafçılıktır. Özellikle düğün öncesi dış mekan çekimlerinde ve save&date günlerinde kullanılan drone çekimi havadan video ve havadan fotoğraf çekimi konusunda fotoğrafçılık sektörüne ayrı bir soluk getirmiştir.

Drone Çekimleri ile ilgili 2. sırada bahsedeceğimiz sektör basın yayıncılık. Eski zamanlarda bir çok haberin hava fotoğraflarını ve havadan video görüntülerini çekemedikleri için haberciler genelde arşiv görüntüleri kullanırlardı. Drone hayatımıza girdikten sonra artık yapılan neredeyse tüm haberlerde Drone Çekimleri kullanılmaktadır. En son Trabzon’da pistten çıkan uçağın havadan video ve fotoğrafları drone çekimleri sayesinde halk ile buluştu. Sonrasında izinsiz uçuş için kesilen ceza ise olayın çok daha gündemde kalmasını sağladı.

3. sırada inceleyeceğimiz sektör ise tarım ve ziraat çalışmalarında drone çekimleri kullanılması. Hasat zamanı, dikilen fidelerin yerleşimi, toprak durumu, arazi yapısı gibi bir çok veri drone çekim ile çok kısa sürelerde artık görülebiliyor. 100 dönüm bir arazinin tümünü gezip mahsulu kontrol etmeye çalışsanız belki günlerce sürecek bir iş iken, drone çekimi ile dakikalar içerisinde tüm arazi ile ilgili bilgileri görebilmek mümkün oluyor.

4. sırada yine drone çekimleri haritacılık sektöründe karşımıza çıkıyor. Özellikle engebeli arazilerin haritalamasında yerden ölçümlerin zor olduğu koşullarda drone çekimi ile dakikalar içerisinde arazinin koordinatlı fotoğrafları ile haritalama yapılabiliyor. Ayrıca drone çekimleri topografik haritalama da sık sık kullanılıyor.

5. sırada askeri operasyonlarda drone sık sık kullanılan hava aracı olmaya başladı. Havadan video ve fotoğraf çekilip anlık yer istasyonuna görüntü aktarımı ile drone çekimleri ordumuza fayda göstermektedir. Aynı zamanda mayın arama gibi faaliyetlerde de kullanılan drone çekimleri askerimizin vazgeçilmez bir parçası olmayı kısa süre içerisinde başarmıştır.

6. sırada belki de sektör demesek bile ilginç evlilik teklifi planlarında drone çekimlerinde sık sık kullanılan planlardandır. Drone ile yüzük getirme, sevgi mesajlarının eklendiği dronelar sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Drone Çekimleri aynı zamanda belediyeler tarafından da alt yapı v.b. işlerin kontrol ve koordinasyonunda sık sık kullanılmaktadır. Hatta bu konuda uzman İha pilotu alımlarına başlamışlardır.

drone cekimi malatya

Özel Anlarınızda Drone Çekimi

Dijital bir dünyada yaşamak, insanlar için akıllarına gelen her şeyi, gördükleri veya konuştukları her anı, alınan notları veya en özel günleri kaydetmek demektir. Teknolojinin de ilerlemesi ile elbette buna olanak sağlamak mümkündür. Her yeni çıkan cihaz, teknolojik ürün gün be gün kalitesini ve özelliklerini arttırmakta ve yenilemektedir. Drone çekimi de bu açıdan belki de günümüz teknolojisinde yer alan en önemli kaydedici olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı günlerin, özel anların telafisi olmamaktadır. Bu anları ölümsüz ve daha özel kılmak için bazen yardım gerekmektedir. Düzenlediğiniz toplantılarda, etkinliklerde, açılışlarda veya düğünlerinizde her an her yere yetişemeyebilirsiniz. Kaçmasını istemediğiniz anlarınız olabilmektedir. Bu nedenle dronelar size, hatasız ve hızlı bir şekilde, kaliteli bir görüntü ile çekim şansı sunmaktadır.

360 derecelik dönebilen kamera başlığı ile anlık fotoğraf çekme özellikleri sayesinde hızlı yapılarıyla kimseyi rahatsız etmeden en özel anlarınızı sorunsuz bir şekilde kayda alabilirsiniz. İster iç mekânlarda ister dış mekânlarda, tecrübeli ve profesyonel bir ekip ile dronelar size en mükemmel anlarınızı yakalayıp saklama imkânı sunmaktadır. Ölümsüzleştirmek istediğiniz anların kaydı yapılırken aynı zamanda yanınızda olamayan kişilere de canlı yayın imkânı ile ulaşabilirsiniz.

Her Alanda Drone

Her alanda drone çekimi uygulamak mümkündür. İster keyfi ister ticari amaçla olsun etkinliğiniz ya da amacınız her ne olursa olsun, rahatlıkla kişisel olarak ya da profesyonel olarak dronelardan yardım alabilirsiniz. İnsansız hava aracı olan ve uzaktan rahatlıkla kontrol edilebilen bu cihazlar, belgesel çekimlerinden moda ve tekstil çekimlerine, eğlenceden açılışa kadar her türlü alanda ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Arama kurtarma çalışmalarında, trafik kazalarında, afet durumlarında, askeri istihbaratta, internetin olmadığı alanlarda kablosuz internet modemi olarak her türlü zor anda da dronelar kurtarıcı bir ekipmandır. Drone çekimi bu açıdan teknolojinin en önemli buluşlarından biri sayılabilir. İnsanların ulaşamayacağı bölgelerde veya acil durumlarda insanlardan önce alan hakkında bilgi toplamak amacı ile kullanabilmektedir. Trafik kazalarının önlenmesinde veya nedenlerinin araştırılmasında, kayıp vakalarında polise yardımcı olmak amacıyla, ürün kontrolü için zirai kullanımda, farklı işlerde belediyelerin kullanımı ile dronelar gündelik hayatta yerini almıştır.

Drone Çekimi ve Fiyatları

Hayat kurtarıcı gözüyle de bakabileceğimiz dronelar, farklı sektör kullanımına sahip olduğu gibi, farklı ücretlendirmeye de tabi tutulmaktadır. Dronelar, düğünlerden mezuniyet törenlerine, açılışlardan toplantılara, askeri kullanımdan farklı iş sektörlerindeki kullanımına kadar geniş bir alana sahiptir. Fiyatlandırılması yapılırken, şehir, uçurulacağı alan bölgesi, kullanacak olan ekibin profesyonelliği, kullanım süresi gibi farklı etkenler mevcuttur. Bunlara video düzenleme gibi bir takım özellikler de eklendiğinde drone çekimi fiyatları değişebilmektedir.