YouTube Reklamlarının Önemi

YouTube Reklamlarının Önemi

YouTube Reklamları vermek istediğinizde, belirttiğiniz yaş ve cinsiyette hedef kitle belirleyip, reklamlarınızı buna göre optimize etme olanağınız da mevcut. YouTube’da, her gün ortalama 5 milyar video izleniyor. Günümüzde mağaza veya işletmelerin satış oranlarını arttırmaya yönelik çok sayıda dijital reklam alternatifi mevcut. Bunlar arasında video reklamcılığını, TV ve YouTube reklamları olarak ikiye ayırmak mümkün. Örneğin, TV reklamları YouTube reklamlarına göre, daha çok maliyetli bir reklam çeşididir.

Youtube reklamlarında ilk 5 saniye ücretsizdir; ancak istatistiklere göre kullanıcıların %70’i “reklamı atla” butonuna basmaktadır. Öte yandan, TV reklamlarına yönelik marka veya ürünün stratejik planlaması yapıldıktan sonra reklamın izleyici tarafından geri dönüş performansına göre, istenilen değişikliği yapma olanağınız ne yazık ki mümkün değil. Oysa, YouTube reklamlarında istediğiniz zaman reklamları değiştirebilir ya da duraklatabilirsiniz.

Youtube Reklamlarının Avantajları!

TV reklamlarında bölgesel veya daha başka kriteri dikkate alamasınız reklam kurgusunu genele yapmak zorundasınız; TV için reklam çalışmasında demografik hedefleme de yapılamıyor. Oysa YouTube’da ise, reklamın hangi il ya da bölgede gözükeceğine karar verilebilir. Bunun dışında YouTube’da, istediğiniz yaş ve cinsiyette hedef kitle belirleyip, reklamlarınızı buna göre optimize etme olanağınız var. TV’de yayımlanan her program YouTube’a ekleniyor ve binlerce görüntülenme alıyor.

Ayrıca, YouTube’da istenilen kanallar hedefleyebilir; böylece doğru kullanıcıya daha az maliyetle erişim olanağı sunuyor. Bu arada YouTube, Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru konumunda ve Prime Time da dahil olmak üzere TV’den daha fazla izleniyor.

Youtube İstatistiklerinden Bazıları:

 1. YouTube kullanan kişi sayısı: 1 milyar 300 bin.
 2. YouTube’a her dakika 300 saat video yükleniyor.
 3. YouTube’da her gün ortalama 5 milyar video izleniyor.
 4. YouTube’da her ay 900 milyon saat video izleniyor.
 5. YouTube’da 1 milyar izlenme oranını aşan 10,113 video bulunuyor.
 6. YouTube’daki videoları görüntüleyen insanların %80’i ABD dışından.
 7. YouTube mobilde günde 1,000,000,000 video görüntüleniyor.
 8. YouTube görüntülemelerinin yarısından fazlası mobil üzerinden geliyor.
 9. YouTube’a, toplam 76 dilde video yükleniyor.
 10. YouTube’u mobilden kullananlar, bu platformda 1 yılda 40 dakika zaman

geçiriyor ve geçen yıla göre mobilde geçirilen zaman %50 arttı.

Yorum Yaz

 • İçerik Kalitesi